გაკვეთილის მთავარი თემა
|
წრფივი
ფუნქცია
|
სწავლების საფეხური
(კლასი)
|
IX კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
აღნიშნულ კლასში სწავლობს 13(ცამეტი) ბავშვი.აქედან 5(ხუთი) გოგონაა და 8(რვა) ვაჟი.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მოსწავლემ
შეძლოს წრფივი ფუნქციის გამოკვლევა და მისი თვისებების აღწერა.
|
წინასწარი ცოდნა
|
●ფლობს
სიდიდეებს შორის კავშირს, როცა ერთ-ერთის მნიშვნელობის ცოდნით მეორეს პოვნა
შეიძლება.
|
შეფასების საგანაი და პროცედურები
|
შეფასების რუბრიკა.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
დაფა,ფერადი
ცარცები, ფურცლები, კომპიუტერი, პროექტორი, კომპიუტერული პროგრამა
WWW.cut-the-knot.org/pythagoras/index.shtaml
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
●გაკვეთილზე შესვლისას
კითხვა-პასუხის მეთოდით
ვადგენ მოსწავლეთა ცოდნის დონეს.(7 წთ.)
●მოსწავლეებს შევთავაზებ გაიხსენონ სიდიდეებს შორის წრფივი დამოკიდებულებების
მაგალითები და მათ მიერ დასახელებულ ამოცანებს ჩავაწერინებ წრფივ ორუცნობიანი
განტოლებების სახით.შემდეგ შევადარაბინებ მათ მიერ დაწერილ წრფივ ორუცნობიან
განტოლებებს ერთმანეთს და დაუსვამ კითხვას:
-შეიძლება თუ
არა დავწეროთ ერთი ისეთი
განტოლება რომელიც ყველა დასახელებულ დამოკიდებულებას აღწერს?
განუმარტავ
წრფივი ფუნქციას და დაუსვამ შესაბამის კითხვებს.
-არის
თუ არა მუდმივი ფუნქცია წრფივი ფუნქციის კერძო შემთხვევა?
-იცვლება
თუ არა ფუნქციის მნიშვნელობა არგუმენტის მნიშვნელობის პროპორციულად?
- რა
შემთხვევაში გადის წრფივი ფუნქციის გრაფიკი კოორდინატთა სათავეზე?
- რა
შემთხვევაშია სხვადასხვა წრფივი ფუნქციის გრაფიკები პარალელური?
- რა
შეიძლება იყოს წრფივი ფუნქციის განსაზღვრის არე?
-როგორ
ვიპოვოთწრფივი ფუნქციის ნული?
-როგორ
ვიპოვოთ წრფივი ფუნქციის დადებითობის ან უარყოფითობის შუალედი?
-როდის
არის წრფივი ფუნქცია ზრდადი?
-როდის
არის წრფივი ფუნქცია კლებადი?
და ასე
შემდეგ....
ამის
პარალელურად მოსწავლეებს მივაწოდებ წრფის საკუთხო კოეფიციენტის განმარტებას და
გავარკვევინებ როდის არის საკუთხო კოეფიციენტი 450.
(15 წთ.)
●ამის
შემდეგ მოსწავლეებს დავყოფ ჯგუფებად და თითოეულ ჯგუფს მივცემ წრფივ ფუნქციას
გამოსაკვლევად. პრეზენტაციის საფუძველზე დავადგენ მათ საჭიროებებს და გაუწევ
შესაბამის დახმარებას.
(15 წთ.)
●ვისარგებლებ პროექტორით ( ინტერნეტით
) და მოსწავლეებს ვაჩვენებ აღნიშნული თემის შესაბამის მასალას.(5 წთ.)
●მივცემთ მითითებებს მთელ
კლასს საშინაო დავალების შესრულების შესახებ .(3წთ)
|
წრფივი ფუნქცია
Subscribe to:
Posts (Atom)